Varhany v kostele Nanebevzetí P. Marie ve Zlonicích
S nástrojem se můžete seznámit při Putování za historickými varhanami v sobotu 5. září 2009 | Program Putování »
Stroj i skříň postavil v roce 1881 jako svůj op. 38 varhanář Emanuel Štěpán Petr, autor varhan v kostele sv. Kateřiny ve Velvarech.
MP3 ukázky z Putování za historickými varhanami
Emanuel Štěpán Petr byl jedním z nejvýznamnějších českých varhanářů konce 19. a počátku 20. století. Narodil se 25. prosince 1853 v Opočně jako syn místního kantora. Vyučil se v nedaleké Dobrušce u Františka Jiráska a dále se zdokonaloval u pražských varhanářů K. Eisenhuta, H. Schiffnera i při cestách po zahraničí (pracoval m.j. i ve Vratislavi).
V r. 1882 si zařídil vlastní dílnu v Praze na Žižkově, ze které se v krátké době stal, vedle podniku H. Schiffnera, největší varhanářský závod v Praze s širokým okruhem působnosti. Za více než 40 let trvání dílny vyšlo z jeho ruky celkem 351 varhan, od jednomanuálových nástrojů o několika málo rejstřících až po velké chrámové varhany se třema manuály a několika desítkami rejstříků, od nástrojů s čistě mechanickou hrací a rejstříkovou trakturou přes nástroje s „Barkerovou pákou“ až po čistě pneumatické varhany.
Z nejvýznamnějších nástrojů lze vybrat zejména varhany v kostele sv. Ludmily v Praze na Vinohradech (1898, III/46), sv. Cyrila a Metoděje v Praze-Karlíně (1898, III/61), sv. Mořice v Kroměříži (1910, III/46), sv. Ignáce v Praze (1912, III/50), sv. Prokopa v Praze na Žižkově (1912, III/42), dále v Klatovech, Jičíně, Hořicích, Roudnici nad Labem, Čáslavi, v Plzni a jinde. Kromě českých zemí postavil Petr několik desítek varhan v Polsku, Rumunsku a Rusku. V jeho dílně se vyučila řada varhanářů, ze kterých se posléze stali jeho kmenoví zaměstnanci, kteří přispívali k dobrému jménu firmy.
Emanuel Štěpán Petr měl nesporně velký talent, již jeho současníci oceňovali jeho intonérské a ladičské schopnosti. Kromě toho byl i velmi ctižádostivý, vynalézavý a nepochybně i podnikatelsky zdatný. Neváhal jít do tvrdých konkurenčních sporů, patentoval řadu vynálezů nejen v rámci habsburské monarchie, ale i v Německu, Francii a Anglii, účastnil se řady výstav, ze kterých si přivážel ocenění (m.j. státní diplom na zemské jubilejní výstavě v Praze v roce 1891), byl jmenován přísežným znalcem c. k. zemského soudu v Praze a byl činný i veřejně jako dlouholetý člen výboru Obecné jednoty cyrilské a Ředitelství křesťanské akademie.
Emanuel Štěpán Petr zemřel v Praze, dne 26. února 1930 ve věku 77 let.
Zdroj: Varhany a varhanáři v Čechách – http://www.varhany.net/
Odkazy
Archiv
Varhany znějící 2016
Varhany znějící 2014
Varhany znějící 2012
Varhany znějící 2011
Varhany znějící 2009
Varhany znějící 2001
Festival Varhany znějící 2009 pořádá město Slaný
a město Velvary ve spolupráci s Mezinárodním festivalem
Free Organ World – Pražské varhany.
Součástí mezinárodního varhanního festivalu Varhany znějící 2009 je také
Putování za historickými varhanami.
Zúčastněte se také příjemného výletu a seznamte se s vzácnými varhanami v okolí Slaného! |
Program Putování »
Festival se koná pod záštitou starosty města Slaného Iva Rubíka
a starostky města Velvary Jitky Linhartové.
Odbor kultury MěÚ Slaný
© Královské město Slaný 2009
Starý web: Varhany znějící 2001