Toto je archivní web ročníku 2011. Aktuální ročník festivalu Varhany znějící naleznete zde →
 

Varhany znějící * 2011

Varhanní festival představující památné varhany ve Slaném, Budenicích a Vraném


Leo van Doeselaar, varhany (NL)

Johann Sebastian Bach a prameny jeho inspirace

Chrám sv. Gotharda ve Slaném, středa 11. května 2011 ve 20 hodin
Na Reissovy varhany z r. 1783 hraje Leo van Doeselaar (Hilversum, NL)

Leo van Doeselaar (foto: Marco Borggreve)Leo van Doeselaar studoval hru na varhany u Alberta de Klerka a hru na klavír u Jana Wijna na Sweelinckově konzervatoři v Amsterodamu. Po absolutoriu získal v roce 1979 cenu „Prix d´Excellence“ za  hru na varhany.

V roce 1980 obdržel cenu „Toonkunst-Jubileum“ a v roce 1981 získal „Zilveren Vriendenkrans“ koncertní budovy Concertgebouw v Amsterdamu. Poté  co dokončil studium na konzervatoři, zaměřil se na varhanní barokní repertoár.  Následovalo několik mezinárodních kurzů studium francouzského varhanního repertoáru v Paříži pod vedením André Isoira a navštěvoval hodiny fortepiana u Malcolma Bilsona a Jose van Immerseela.

Leo van Doeselaar často koncertuje po celé Evropě i Spojených Státech. Také vystupuje jako sólista a učitel na mnoha důležitých festivalech staré hudby včetně festivalů ve Flandrech, Utrechtu, Yorku, Saintes, Berlíně, San Antoniu a Moskvě.

Vystupuje jako sólista s různými orchestry a dirigenty jako je např.  Ernest Bour, Riccardo Chailly, Jean Fournet, Ingo Metzmacher,  Mariss Jansons, Frans Brüggen nebo David Zinman.

Objevuje se často jako hráč continua s mnoha barokními sbory vedenými např. Phillipem  Herreweghem, Tonem Koopmanem, Sigiswaldem Kuykenem, Gustavem Leonhardtem nebo  Andrewem Parrotem.

Kromě těchto aktivit se vášnivě věnuje komorní hudbě a hraje na moderní i historické klavíry. S koncertní partnerkou Wineke Jordans vystupují v oblíbené čtyřruční hře na moderní i historické klavíry.

Jako varhaník natočil Leo van Doeselaar několik CD pro různá vydavatelství včetně první kompletní nahrávky varhanních děl Wilhelma Friedemanna Bacha a Georga Friedricha Händela. Jeho diskografie dále zahrnuje varhanní hudbu na historické varhany od Mozarta, Krebse, J. S. Bacha, Anth. van Nordta, Jana Pzn. Sweelincka a varhanní díla Franze Liszta, která hrál na varhany amsterodamské koncertní budovy Concertgebouw.

Působil jako sólista na varhany u Královského orchestru Concertgebouw vedeného Riccardem Chaillym ve skladbě Kammermusik No. 7 od Paula Hindemitha, kterou nhrálo vadavatelství Decca. Nahrávka byla oceněna Grammy Award.

V roce 1993 u příležitosti věnování restaurovaných varhan Concertgebouw Leo van Doeselaar působil jako sólista u Královského orchestru a mistra Chaillyho. V Concertgebouw hrál světové premiéry varhanních koncertů Sophia Gubaidulina, Franco Donatoniho, Tristana Keurise a Wolfganga Rihma.

V roce 1995 byl jmenován profesorem varhan na  Universität der Künste v Berlíně. Kromě toho je varhaníkem v kostele Pieterskerk v Leidenu, kde hraje na nástroj postavený varhanářem van Hagerbeerem v roce 1643 a rovněž prvním varhaníkem v Concertgebouw. V roce 2007 obdržel
Leo van Doeselaar prestižní cenu Jana Pieteszoona Swelincka za přínos varhanní hudbě. Zároveň
je prezidentem holandské společnosti pro poradenství v oblasti varhanních nástrojů. (www.leovandoeselaar.com)

Na festivalových koncertech budeme pomocí dvou kamer přenášet obraz z kůru. Z pohodlí lavic v chrámové lodi tak budete mít možnost sledovat interprety při hře na kůru. Nenechte si ujít tento zážitek!

Koncerty se konají ve spolupráci s Mezinárodním festivalem Free Organ World – Pražské varhany a pod uměleckou záštitou jeho zakladatele, varhaníka Pavla Černého.

Mezinárodní varhanní festival Varhany znějící 2011, Slaný–Budenice–Vraný se koná pod záštitou starosty Královského města Slaného Iva Rubíka.

Na začátek stránky


English Information in English

Festival Varhany znějící 2011 pořádá město Slaný ve spolupráci s mezinárodním festivalem Free Organ World – Pražské varhany.

Archiv
Varhany znějící 2016
Varhany znějící 2014
Varhany znějící 2012
Varhany znějící 2011
Varhany znějící 2009
Varhany znějící 2001

Aktuální ročník festivalu

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj


Mediální partnerVarhaníci on-line


Festival se koná pod záštitou starosty města Slaného Iva Rubíka

Královské město Slaný

Odbor kultury MěÚ Slaný
© Královské město Slaný 2010–11