Toto je archivní web ročníku 2012. Aktuální ročník festivalu Varhany znějící naleznete zde →
 

Varhany znějící * 2012

Varhanní festival představující památné varhany ve Slaném, Peruci a Zlonicích


Interpreti

Čtvrtý ročník mezinárodního festivalu Varhany znějící 2012, který představí památné varhany ve Slaném, Peruci a Zlonicích, pořádá královské město Slaný společně s mezinárodním festivalem Free Organ World – Pražské varhany.

Varhany znějící 2012, Slaný–Peruc–Zlonice. Již počtvrté představí varhanní festival Varhany znějící památné varhany ve Slaném a některé zajímavé nástroje z blízkého i vzdálenějšího okolí. Přímo ve Slaném se tak opět můžete těšit na tradiční koncerty v kapli Zasnoubení Panny Marie bývalé piaristické koleje, v děkanském chrámu sv. Gotharda a na další v kostele Nejsvětější Trojice ve Slaném. Tam tentokrát nejenom uslyšíte, ale i uvidíte, dokonce dva varhanní pozitivy – zrekonstruovaný nástroj neznámého českého mistra z počátku 18. století a jeho novodobou kopii, kterou v roce 2003 zhotovil holandský varhanář Hans van Rossum pro Universität der Künste v Berlíně se kterou jednáme o zapůjčení, nebo varhanní pozitiv z 18. století z kaple sv. Václava zámku v Budenicích. Kromě historických varhan a pozitivů uslyšíte na koncertech také pedálový klavír – dnes téměř neznámý nástroj (Zlonice)
a klasicistní klarinet (Peruc).

Za varhanami v okolí Slaného se nejprve vydáme do Peruce. V kostele sv. Petra a Pavla uslyšíme nádherný a velmi cenný nástroj z dílny Johanna Georga Ignaze Schmidta z roku 1766. Tyto varhany patří výtvarným ztvárněním i svým zvukem k nejpůsobivějším varhanním památkám v Čechách. Koncertem na nástroj v Peruci a na varhany v kapli bývalé piaristické koleje ve Slaném, které patrně pocházejí rovněž z dílny J. I. Schmidta, si zároveň připomeneme 285. výročí narození tohoto loketského varhanářského mistra. Druhá zastávka nás zavede do nedalekých Zlonic, do kostela Nanebevzetí P. Marie. Zde v roce 1890 známý pražský varhanář Emanuel Štěpán Petr vestavěl do původní barokní skříně nový romantický nástroj s opusovým číslem 38.

Festivalu bude opět předcházet Putování za historickými varhanami. Společně s varhaníkem Pavlem Černým se během jednodenního výletu můžete vydat na čtyři místa v okolí Slaného – Pozdeň, Kvílice, Libušín a Tuchoměřice – kde se seznámíte s dalšími historickými varhanními nástroji.

Výsledkem renomovaného přístupu všech interpretů k historickým, technickým a zvukovým dispozicím jednotlivým nástrojů je citlivá dramaturgie festivalových koncertů, ta je také příslibem jedinečných hudebních zážitků.

Na koncerty v Peruci a ve Zlonicích je zajištěna zdarma autobusová doprava! Odjezd vždy hodinu před konáním koncertu ze zastávky „U Váhy“ v Šultysově ulici ve Slaném.

Vstup na všechny akce a koncerty festivalu je volný! 

Tak jako v předchozích ročnících budou ze všech festivalových koncertů pořízeny živé nahrávky z nichž bude sestaven kompaktní disk, který vyjde do konce roku 2012. (CD Varhany znějící 2001, 2009, 2011)

Na festivalových koncertech budeme pomocí dvou kamer přenášet obraz z kůru. Z pohodlí lavic v chrámové lodi tak budete mít možnost sledovat interprety při hře na kůru. Nenechte si ujít tento zážitek!

Koncerty se konají ve spolupráci s mezinárodním festivalem Free Organ World – Pražské varhany a pod uměleckou záštitou jeho zakladatele, varhaníka Pavla Černého.

Mezinárodní varhanní festival Varhany znějící 2012, Slaný–Peruc–Zlonice
se koná pod záštitou starosty Královského města Slaného Iva Rubíka.

Na začátek stránky


Information in English Information in English

Festival Varhany znějící 2012 pořádá město Slaný ve spolupráci s mezinárodním festivalem Free Organ World – Pražské varhany.

Archiv
Varhany znějící 2016
Varhany znějící 2014
Varhany znějící 2012
Varhany znějící 2011
Varhany znějící 2009
Varhany znějící 2001

Aktuální ročník festivalu

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj


Mediální partnerVarhaníci on-line


Festival se koná pod záštitou starosty města Slaného Iva Rubíka

Královské město Slaný

Odbor kultury MěÚ Slaný
© Královské město Slaný 2010–12