Toto je archivní web ročníku 2012. Aktuální ročník festivalu Varhany znějící naleznete zde →
 

Varhany znějící * 2012

Varhanní festival představující památné varhany ve Slaném, Peruci a Zlonicích


Dalibor Miklavčič, varhany (SI)

Romantický dialog varhan a pedálového klavíru

Kostel Nanebevzetí P. Marie, Zlonice, pondělí 14. května 2012 v 19.30
Na varhany Emanuela Štěpána Petra z roku 1890 a na pedálový klavír hraje Dalibor Miklavčič (Lublaň, SI)

Dalibor MiklavčičDalibor Miklavčič studoval hru na varhany a kompozici na University of Music and performing Arts ve Vídni, později se věnoval specializovanému studiu staré hudby v Miláně. Zúčastnil se četných mezinárodních mistrovských kurzů. Ještě jako mladý získal několik ocenění na evropských varhanních soutěžích.

Koncertoval ve většině evropských zemí (Německo, Rakousko, Itálie, Belgie, Dánsko, Švédsko, Lucembursko, Finsko, Nizozemsko, Chorvatsko, Česká republika, Slovensko, Polsko, Rumunsko, Lotyšsko) a v Asii. Jeho CD nahrávky byly vysoce ohodnoceny i v zahraničním tisku. Umělecky působí také jako člen dua spolu s uznávaným britským barokním houslistou Simonem Standageom. Je sólistou pro klávesové nástroje v orchestru dobových hudebních nástrojů Haydn Sinfonietta Wien ve Vídni.

Od roku 2006 je hostujícím profesorem hry na varhany a improvizace na Hudební univerzitě v Grazu (Rakousko). Je také univerzitním docentem na Hudební akademii Univerzity v Lublani a již od roku 2000 působí jako varhaník v Kolegiu sv. Stanislava v Lublani. Současně je již několik let profesorem hry na varhany na Státní konzervatoři v Lublani.

Dalibor Miklavčič pravidelně vyučuje interpretaci a improvizaci na mezinárodních mistrovských kurzech a příležitostně přednáší v Německu, Rakousku, Itálii, Slovinsku, Lotyšsku, Rumunsku a na Slovensku. Byl členem poroty na mezinárodních varhanních soutěžích, např. v německém Arnstadte na soutěži Bach-Wettstreit an der Bachorgel. Hodně času věnuje výzkumu a interpretaci severoněmeckého pedaliter-repertoáru, který interpretuje a nahrává na CD na pedálové cembalo. Od roku 2007 vede mezinárodní mistrovské kurzy s touto tématikou ve Slovinsku, Německu a na Slovensku.

V letech 2000–2005 byl prezidentem Slovinské varhanní společnosti. Dalibor Miklavčič základní charakteristiku pro stavbu asi 25 nových varhan z dílen slovinských varhanářů (např. kopie Hildebrandta 2007, Cavaillé-Coll 2008).

Na festivalových koncertech budeme pomocí dvou kamer přenášet obraz z kůru. Z pohodlí lavic v chrámové lodi tak budete mít možnost sledovat interprety při hře na kůru. Nenechte si ujít tento zážitek!

Koncerty se konají ve spolupráci s Mezinárodním festivalem Free Organ World – Pražské varhany a pod uměleckou záštitou jeho zakladatele, varhaníka Pavla Černého.

Mezinárodní varhanní festival Varhany znějící 2012, Slaný–Peruc–Zlonice
se koná pod záštitou starosty Královského města Slaného Iva Rubíka.

Na začátek stránky


Information in English Information in English

Festival Varhany znějící 2012 pořádá město Slaný ve spolupráci s mezinárodním festivalem Free Organ World – Pražské varhany.

Archiv
Varhany znějící 2016
Varhany znějící 2014
Varhany znějící 2012
Varhany znějící 2011
Varhany znějící 2009
Varhany znějící 2001

Aktuální ročník festivalu

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj


Mediální partnerVarhaníci on-line


Festival se koná pod záštitou starosty města Slaného Iva Rubíka

Královské město Slaný

Odbor kultury MěÚ Slaný
© Královské město Slaný 2010–12