Toto je archivní web ročníku 2012. Aktuální ročník festivalu Varhany znějící naleznete zde →
 

Varhany znějící * 2012

Varhanní festival představující památné varhany ve Slaném, Peruci a Zlonicích


Martin Rost, varhany (D)

Od renesance po rokoko – poklady severoněmecké varhanní hudby

Chrám sv. Gotharda ve Slaném, středa 9. května 2012 ve 20 hodin
Na Reissovy varhany z r. 1783 hraje Martin Rost (Stralsund, D)

Martin RostMartin Rost se narodil v roce 1963 v Halle nad Sálou. V letech 1983–1989 studoval na Vysoké škole hudby Felixe Mendelssohna Bartholdyho v Lipsku, kde byli jeho učiteli mimo jiné profesor Wolfgang Schetelich, Thomasorganist Prof. Hannes Kästner a Prof. Günter Kootz. Již během jeho studia působil Martin Rost jako druhý varhaník v lipském Gewandhausu. Staral se kromě toho také o řadu koncertů v hudebně a historicky velmi významné kapli zámku Neu-Augustusburg zu Weißenfels. Od roku 1989 až do roku 1997 byl Martin Rost varhaníkem v koncertní hale Carla Philippa Emanuela Bacha ve Frankfurtu nad Odrou, kde oživil festival Wilhelm-Sauer-Orgelfesttage.

Od roku 1997 působí Martin Rost jako kantor a varhaník v kostele Marienkirche zu Strahlsund, který vlastní jedny z nejvýznamnějších historických varhan Německa postavené Friedrichem Stellwagenem v letech 1653–1659. Na tomto vzácném instrumentu započal v roce 1988 festival Friedrich-Stellwagen-Orgeltage Stralsund, který měl pak na starost jako umělecký vedoucí a který pokračuje opět od roku 2009 jako Stralsunder Orgeltage.

Martin Rost je jako odborník na varhany odpovědný za restaurování mnoha důležitých historických nástrojů. Celkem dosud odborně provázel více než 80 oprav varhan. Je jedním ze zakládajících členů Baltského varhanního centra(BOC). Všestranná koncertní činnost zavedla Martina Rosta jako sólistu na varhany a cembalo nebo společně se zpěváky a jinými sólisty, soubory komorní hudby, sbory a orchestry do mnoha evropských zemí i do USA.

Martin Rost realizoval mnoho nahrávek na CD, pro rozhlas a televizi. Mezi jeho CD nahrávkami si zaslouží největší pozornost obsáhlé dokumentace varhan krajů Mecklenbursko a Pomořansko se snímky více než 50 varhan regionu a ojedinělá prezentace 28 historických varhan Pobaltí na třech CD. Mnoho ze skladeb uvedených na CD jsou první nahrávky na světě zčásti nezveřejněných děl. Působil jako jeden z porotců na soutěži Mládež provozuje hudbu, vedl mistrovské třídy a semináře a uveřejnil několik vědeckých příspěvků o historii stavby varhan a varhanní hudby. Jeho uměleckou činnost doplňuje výuka na Vysoké školy hudby a divadla v Rostocku v oboru varhany.

Na festivalových koncertech budeme pomocí dvou kamer přenášet obraz z kůru. Z pohodlí lavic v chrámové lodi tak budete mít možnost sledovat interprety při hře na kůru. Nenechte si ujít tento zážitek!

Koncerty se konají ve spolupráci s Mezinárodním festivalem Free Organ World – Pražské varhany a pod uměleckou záštitou jeho zakladatele, varhaníka Pavla Černého.

Mezinárodní varhanní festival Varhany znějící 2012, Slaný–Peruc–Zlonice
se koná pod záštitou starosty Královského města Slaného Iva Rubíka.

Na začátek stránky


Information in English Information in English

Festival Varhany znějící 2012 pořádá město Slaný ve spolupráci s mezinárodním festivalem Free Organ World – Pražské varhany.

Archiv
Varhany znějící 2016
Varhany znějící 2014
Varhany znějící 2012
Varhany znějící 2011
Varhany znějící 2009
Varhany znějící 2001

Aktuální ročník festivalu

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj


Mediální partnerVarhaníci on-line


Festival se koná pod záštitou starosty města Slaného Iva Rubíka

Královské město Slaný

Odbor kultury MěÚ Slaný
© Královské město Slaný 2010–12