Varhany znějící * 2016

Mezinárodní varhanní festival představující památné nástroje ve Slaném a Zlonicích


Interpreti

Zveme vás na Varhany znějící 2016 – šestý ročník mezinárodního varhanního festivalu, který vám  v roce 300. výročí narození významného varhaníka Josefa Ferdinanda Norberta Segera představí památné varhany ve Slaném a Zlonicích. Festival pořádá Královské město Slaný společně s obecně prospěšnou společností Přemyslovské střední Čechy pod uměleckou záštitou varhaníka Pavla Černého.

Varhany znějící 2016, Slaný–Zlonice. Šestý ročník mezinárodního varhanního festivalu vám opět nabídne několik zajímavých koncertů a akcí, na kterých uslyšíte vzácné historické varhany nejen ve Slaném a ve Zlonicích, ale také na Mělnicku, kam se letos kromě Slánska vydáme v rámci Putování za varhanami.

Zahajovací koncert festivalu v kostele sv. Gotharda ve Slaném bude cele věnován 300. výročí narození významného českého varhaníka Josefa Ferdinanda Norberta Segera, jehož rodiště navštívíme během Putování za varhanami.

Velice zajímavý bude určitě i společný koncert přední české hráčky na hammerklavier a polského varhaníka, který se uskuteční v bývalé piaristické kapli ve Slaném. Dozvíte se a uslyšíte, jak se oba nástroje a hudební tvorba pro ně vzájemně ovlivňovaly.

Ve zlonickém kostele Nanebevzetí Panny Marie se posluchačům představí litevský varhaník, zástupce litevské varhanní školy, kterou v Litvě založil Rudolf Liehmann, syn Antonína Liehmanna, jenž ve Zlonicích učil hudbě mladého Antonína Dvořáka.

Na závěrečném koncertu festivalu rozezní prostor klášterního kostela Nejsvětější Trojice ve Slaném zpěvem a hrou na barokní pozitiv umělci z Německa.

Festival zahájí celodenní výlet – Putování za varhanami na Slánsku a Mělnicku, při kterém navštívíme čtyři místa v okolí Slaného a Mělníka a seznámíme se tak s dalšími zajímavými nástroji, jejichž historii a zvuk nám představí varhaník Pavel Černý.

Renomovaný a citlivý přístup všech interpretů k technickým a zvukovým dispozicím jednotlivých nástrojů společně s promyšlenou dramaturgií festivalových koncertů je opět příslibem jedinečných hudebních zážitků.

Vstupné na koncerty je 100 Kč. Vstupenky zakoupíte na místě hodinu před koncertem. O případném předprodeji budeme včas informovat.

Na koncert ve Zlonicích je ze Slaného zajištěna zdarma doprava! Odjezd autobusu je hodinu před konáním koncertu ze zastávky „U Váhy“ v Šultysově ulici ve Slaném.

Tak jako v předchozích letech budou z koncertů pořízeny živé nahrávky, z nichž pak bude sestaveno CD, které bychom rádi vydali ještě do konce roku 2016. (CD Varhany znějící 2001, 2009, 2011, 2012, 2014)

Na festivalových koncertech budeme pomocí dvou kamer přenášet obraz z kůru. Z pohodlí lavic v chrámové lodi tak budete mít možnost sledovat interprety při hře na kůru. Nenechte si ujít tento zážitek!

Festival se koná také díky laskavé podpoře farností Arcidiecéze pražské (Slaný, Zlonice, Velvary, Cítov) a Diecéze litoměřické (Mělník a Řepín). 

Šestý ročník mezinárodního varhanního festivalu Varhany znějící 2016 pořádají v roce 300. výročí narození významného varhaníka J. F. N. Segera Královské město Slaný společně s obecně prospěšnou společností Přemyslovské střední Čechy pod uměleckou záštitou varhaníka Pavla Černého.

Na začátek stránky


Archiv
Varhany znějící 2014
Varhany znějící 2012
Varhany znějící 2011
Varhany znějící 2009
Varhany znějící 2001


FESTIVAL POŘÁDÁ

Královské město Slaný
Královské město Slaný


PARTNER PROJEKTU

Přemyslovské střední Čechy, o. p. s.


Mediální partner

Varhaníci on-line


Královské město Slaný

Kulturní zařízení města Slaného
Kulturní zařízení města Slaného

© KZMS 2010–16