Varhany znějící * 2018

Mezinárodní varhanní festival představující varhany na Slánsku & Dolnobřežansku


Jürgen Essl, varhany (D)

Kaple Zasnoubení P. Marie ve Slaném, středa 5. září 2018 v 19.30
Na varhany J. I. Schmidta z 18. stol. a na barokní pozitiv
neznámého českého mistra hraje Jürgen Essl  (D)

Jürgen Essl Jürgen Essl (*1961) je jedním z předních evropských varhaníků a skladatelů. Pravidelně vystupuje na prestižních místech po celém světě, včetně míst jako je Notre Dame v Paříži, Kölner Dom v Německu, Auditorio Nacional v Madridu, Smetanova síň v Praze, Konzerthaus ve Vídni, Filharmonie v Moskvě, stejně jako v Amsterdamu, Lisabonu, Milánu, Tokiu a USA. Často se objevuje v televizi a rádiu jako varhaník a také jako dirigent.

Jürgen Essl studoval hru na varhany v Německu a Francii u Ludgera Lohmanna a Francise Chapeleta. Studium dokončil ve Vídni u Michaela Radulesca. Od roku 2003 působí jako profesor na Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart. Jako profesor hry na varhany působil také na Musikhochschule Lübeck a zároveň byl varhaníkem zámeckého kostela ve měste Sigmaringen. V roce 2008 vedl mezinárodní Kongress der Kirchenmusik ve Stuttgartu a je jedním ze zakladatelů Mezinárodní letní akademie hudby – ISAM v německém Ochsenhausenu. Pravidelně nahrává pro prestižní hudební vydavatelství. Jürgen Essl je známý též jako vynikající improvizátor. Nahrávací společnost Organ Promotion nahrála samostatné CD věnované Esslově imrovizaci v bruselské katedrále.

Jürgen Essl se kromě hry na varhany věnuje též kompozici. Nejznámějšími jsou jeho moteta a oratoria, která byla provedena předními sbory jako Darmstädter Kantorei a Regensburger Domspatzen. Esslovy skladby vyšly v renomovaných nakladatelstvích jako Doblinger, Carus-Verlag a Schott Verlag. O hudbě Jürgena Essla prohlásil známý skladatel Arvo Pärt: „Byl jsem ohromen Esslovým unikátním stylem a kompozičním jazykem … “ (Další odkazy)

Vstup na všechny koncerty festivalu Varhany znějící 2018 je volný!

Tak jako v předchozích letech budou z koncertů pořízeny živé nahrávky, ze kterých bude sestaveno CD, které vyjde do konce roku 2018 (viz CD Varhany znějící 2001, 2009, 2011, 2012, 2014, 2016).

Na festivalových koncertech budeme pomocí dvou kamer přenášet obraz z kůru. Z pohodlí lavic v chrámové lodi tak budete mít možnost sledovat interprety při jejich hře na kůru. Nenechte si ujít tento zážitek!

Festival se koná také díky laskavé podpoře farností Arcidiecéze pražské – Slaný, Smečno, Kralupy nad Vltavou, Jílové u Prahy, Zlatníky a Praha-Zbraslav. 

Sedmý ročník mezinárodního varhanního festivalu Varhany znějící 2018 pořádají Přemyslovské střední Čechy, o. p. s., společně  s MAS Dolnobřežansko, o. p. s., za finanční podpory Královského města Slaného, Královského města Velvary a obcí Zlatníky-Hodkovice a Psáry.

Mezinárodní festival Varhany znějící 2018 se koná pod uměleckou záštitou varhaníka Pavla Černého a také za laskavé podpory pana Geoffreyho Pipera.

Na začátek stránky
Archiv
Varhany znějící 2016
Varhany znějící 2014
Varhany znějící 2012
Varhany znějící 2011
Varhany znějící 2009
Varhany znějící 2001
FESTIVAL POŘÁDAJÍ

Přemyslovské střední Čechy, o. p. s.

MAS Dolnobřežansko, o. p. s.


PARTNEŘI PROJEKTU

Královské město Slaný
Královské město Slaný


Královské město Velvary
Královské město Velvary


Obec Zlatníky-Hodkovice
Obec Zlatníky-Hodkovice


Obec Psáry
Obec Psáry-Dolní Jirčany


MEDIÁLNÍ PARTNER

Varhaníci on-line


Královské město Slaný

Kulturní zařízení města Slaného
Kulturní zařízení města Slaného

© KZMS 2010–2018