Varhany znějící * 2018

Mezinárodní varhanní festival představující varhany na Slánsku & Dolnobřežansku


Putování za varhanami na Dolnobřežansku, sobota 1. září 2018

Společné putování s varhaníkem a organologem Pavlem Černým
za varhanami na Dolnobřežansku (Vrané n. Vlt., Zvole, Psáry, Zlatníky).

Sobota 1. září 2018 od 8.00 do 17 hodin ►► Přihlašovací formulář »

Putování na Dolnobřežansko je určeno zájemcům ze Slánska.

Varhany v kostele sv. Václava, Psáry-Dolní JirčanySedmý ročník festivalu Varhany znějící 2018 zahájíme v sobotu 1. září 2018 již tradičním Putováním za historickými varhanami. S varhaníkem a organologem Pavlem Černým se společně vydáme na Dolnobřežansko, kde se seznámíme se zajímavými historickými varhanami. Ty mnohdy neprávem unikají naší pozornosti, neboť se nenacházejí v centrech kulturního dění. Nezapomeňme však, že velká tradice českého muzikantství (české hudební kultury) pochází právě z těchto malých míst, a to díky působení kantorů – varhaníků kostelních kůrů i v té nejzapadlejší vísce Čech.

Naše letošní putování zahájíme ve Vraném nad Vltavou v kostele sv. Jiří, kde se seznámíme s nástrojem kutnohorského varhanáře Františka Medřického z roku 1943.  Poté zamíříme do nedaleké Zvole, kde je v kostele sv. Markéty nástroj Emanuela Štěpána Petra z roku 1895 s opusovým číslem 82. Na dalších dvou zastávkách, v Psárech (kostel sv. Václava v místní části Dolní Jirčany) a Zlatníkách (kostel sv. Petra a Pavla), se seznámíme s dvěma zvukově krásnými nástroji z dílny pražského varhanáře Karla Schiffnera. Oba nástroje pocházejí z 80. let 19. století.

Na každé ze společných zastávek nás varhaník Pavel Černý nejprve seznámí s historií každého nástroje a poté v malém koncertu každý nástroj představí i po zvukové stránce. Po prohlídce nástroje v kostele sv. Markéty ve Zvoli bude následovat společný oběd v restauraci U Rybníka. 

Na Putování za varhanami je nutné se přihlásit! Cena zájezdu je 200 Kč.

V ceně zájezdu je společný oběd, doprava autobusem, odborný výklad a koncertní ukázky.
Společný oběd (hlavní chod + pivo, nebo nealkoholický nápoj) bude v restauraci U Rybníka ve Zvoli. Peníze budeme vybírat při nástupu do autobusu. Kapacita autobusu je omezená, proto je nutné přihlásit se pomocí kontaktního formuláře. Telefon pro případné dotazy je 603 583 101.

Odjezd je v sobotu 1. září 2018 v 8.30 z autobusové zastávky „U Váhy“ v Šultysově ulici ve Slaném. Návrat je přibližně v 17 hodin na místo odjezdu.

Putování se můžete zúčastnit i individuálně s vlastní dopravou.
Pokud nás budete následovat do všech čtyř míst, můžete si koupit vstupenku za 100 Kč . Místní mají vstup do kostela zdarma.

Přibližný časový plán jednotlivých zastávek:
10
.00 Vrané nad Vltavou, 11.00 Zvole,  14.00 Psáry, 15.00 Zlatníky.

Pavel Černý – varhaník, pedagog a organolog – je často zván ke koncertním vystoupením. Kromě předních domácích pódií účinkoval v různých zemích Evropy, v USA, Japonsku, Brazílii, Africe a na Kubě. Vyučuje varhanní hru a improvizaci na AMU v Praze a na JAMU v Brně a zasedá jako člen soutěžních porot. Upozornil na sebe získáním 1. cen ve varhanních soutěžích v Opavě (1990), Lublani (1992) a na Pražském jaru (1994). Další ceny mu byly uděleny prostřednictvím významných kulturních organizací. Doma i v zahraničí natáčí na CD, pro rozhlas a televizi. Některé CD nahrávky byly oceněny zahraniční kritikou. Je tvůrcem rozhlasových seriálů o varhanách. Pavel Černý je uměleckým poradcem několika mezinárodních varhanních festivalů. Jako organolog pracuje v odborných komisích při stavbách, restaurování a dokumentaci varhan, publikuje odborné články a propaguje historické nástroje v České republice.

Foto a MP3 ukázky z Putování za varhanami na Slánsku v roce 2016
Foto a MP3 ukázky z Putování za varhanami na Slánsku v roce 2014
Foto a MP3 ukázky z Putování za varhanami na Sedlčansku v roce 2014
Foto a MP3 ukázky z Putování za historickými varhanami v roce 2012
Foto a MP3 ukázky z Putování za historickými varhanami v roce 2011
Fotogalerie z Putování za historickými varhanami v roce 2009
MP3 ukázky z Putování za historickými varhanami v roce 2009

Odkazy

Na začátek stránky
Archiv
Varhany znějící 2016
Varhany znějící 2014
Varhany znějící 2012
Varhany znějící 2011
Varhany znějící 2009
Varhany znějící 2001
FESTIVAL POŘÁDAJÍ

Přemyslovské střední Čechy, o. p. s.

MAS Dolnobřežansko, o. p. s.


PARTNEŘI PROJEKTU

Královské město Slaný
Královské město Slaný


Královské město Velvary
Královské město Velvary


Obec Zlatníky-Hodkovice
Obec Zlatníky-Hodkovice


Obec Psáry
Obec Psáry-Dolní Jirčany


MEDIÁLNÍ PARTNER

Varhaníci on-line


Královské město Slaný

Kulturní zařízení města Slaného
Kulturní zařízení města Slaného

© KZMS 2010–2018