Varhany znějící * 2018

Mezinárodní varhanní festival představující varhany na Slánsku & Dolnobřežansku


Putování za varhanami na Slánsku, sobota 15. září 2018

Společné putování s varhaníkem a organologem Pavlem Černým
za varhanami na Slánsku (Smečno, Velvary, Slaný).

Sobota 15. září 2018 od 8.00 do 17 hodin ►► Přihlašovací formulář »

Putování na Slánsku je určeno zájemcům z Dolnobřežanska.

Varhany v kostele Nejsv. Trojice ve SmečněSedmý ročník festivalu Varhany znějící 2018 zakončí v sobotu 15. září 2018 Putování za historickými varhanami. Společně s varhaníkem a organologem Pavlem Černým se vydáme na Slánsko, kde se seznámíme se zajímavými historickými varhanami. Ty mnohdy neprávem unikají naší pozornosti, neboť se nenacházejí v centrech kulturního dění. Nezapomeňme však, že velká tradice českého muzikantství (české hudební kultury) pochází právě z těchto malých míst, a to díky působení kantorů – varhaníků kostelních kůrů i v té nejzapadlejší vísce Čech.

Putování za varhanami na Slánsku zahájíme ve Smečně v kostele Nejsv. Trojice, kde se seznámíme s varhanami, které bývají považovány za nejstarší existující nástroj na našem území. Další zastávkou bude Královské město Velvary. V kostele sv. Kateřiny si vychutnáme romantický zvuk varhan Emanuela Štěpána Petra z konce 19. století. Poslední zastávkou našeho putování bude Královské město Slaný, kde se však seznámíme hned se třemi nástroji. V kostele sv. Gotharda nás bude čekat vzácný nástroj pražského varhanáře Antonína Reisse z roku 1783. Z kostela sv. Gotharda se přesuneme do nedaleké bývalé piaristické koleje. V kolejní kapli Zasnoubení Panny Marie si poslechneme nástroj loketského varhanáře Johanna Ignaze Schmidta z poloviny 18. století. Druhým nástrojem, který v piaristické kapli uslyšíte, je pro tuto příležitost do kaple přenesený barokní pozitiv neznámého českého mistra z počátku 18. století. Tento nástroj patří varhaníkovi Pavlu Černému, který jej v Nizozemí spolu s varhanářem Hansem van Rossumem restauroval do původního autentického stavu.

Na každé ze společných zastávek nás varhaník Pavel Černý nejprve seznámí s historií každého nástroje a poté v malém koncertu každý nástroj představí i po zvukové stránce. Po prohlídce nástroje v kostele sv. Kateřiny ve Velvarech bude následovat společný oběd v hotelu Hejtmanský dvůr ve Slaném.

Na Putování za varhanami je nutné se přihlásit! Cena zájezdu je 200 Kč.

V ceně zájezdu je společný oběd, doprava autobusem, odborný výklad a koncertní ukázky.
Společný oběd (hlavní chod + pivo, nebo nealko nápoj) bude v hotelu Hejtmanský dvůr ve Slaném. Peníze budeme vybírat při nástupu do autobusu. Kapacita autobusu je omezená, proto je nutné se přihlásit pomocí kontaktního formuláře. Telefon pro případné dotazy je 603 402 742.

Odjezd je v sobotu 15. září 2018 v 8.15 hodin ze Psár a autobus dál pojede po trase Jesenice, Zlatníky-Hodkovice, Dolní Břežany, Zvole a Vrané nad Vltavou. Přesná místa a časy nástupů na trase budou upřesněny dle bydliště a množství přihlášených zájemců. Návrat bude přibližně v 17 hodin na místo odjezdu.

Putování se můžete zúčastnit i individuálně s vlastní dopravou.
Pokud nás budete následovat do všech čtyř míst, můžete si koupit vstupenku za 100 Kč . Místní mají vstup do kostela zdarma.

Přibližný časový plán jednotlivých zastávek:
10
.00 Smečno, 11.00 Velvary,  14.00 Slaný, Gothard, 15.00 Slaný, kaple

Pavel Černý – varhaník, pedagog a organolog – je často zván ke koncertním vystoupením. Kromě předních domácích pódií účinkoval v různých zemích Evropy, v USA, Japonsku, Brazílii, Africe a na Kubě. Vyučuje varhanní hru a improvizaci na AMU v Praze a na JAMU v Brně a zasedá jako člen soutěžních porot. Upozornil na sebe získáním 1. cen ve varhanních soutěžích v Opavě (1990), Lublani (1992) a na Pražském jaru (1994). Další ceny mu byly uděleny prostřednictvím významných kulturních organizací. Doma i v zahraničí natáčí na CD, pro rozhlas a televizi. Některé CD nahrávky byly oceněny zahraniční kritikou. Je tvůrcem rozhlasových seriálů o varhanách. Pavel Černý je uměleckým poradcem několika mezinárodních varhanních festivalů. Jako organolog pracuje v odborných komisích při stavbách, restaurování a dokumentaci varhan, publikuje odborné články a propaguje historické nástroje v České republice.

Foto a MP3 ukázky z Putování za varhanami na Slánsku v roce 2016
Foto a MP3 ukázky z Putování za varhanami na Slánsku v roce 2014
Foto a MP3 ukázky z Putování za varhanami na Sedlčansku v roce 2014
Foto a MP3 ukázky z Putování za historickými varhanami v roce 2012
Foto a MP3 ukázky z Putování za historickými varhanami v roce 2011
Fotogalerie z Putování za historickými varhanami v roce 2009
MP3 ukázky z Putování za historickými varhanami v roce 2009

Odkazy

Na začátek stránky
Archiv
Varhany znějící 2016
Varhany znějící 2014
Varhany znějící 2012
Varhany znějící 2011
Varhany znějící 2009
Varhany znějící 2001
FESTIVAL POŘÁDAJÍ

Přemyslovské střední Čechy, o. p. s.

MAS Dolnobřežansko, o. p. s.


PARTNEŘI PROJEKTU

Královské město Slaný
Královské město Slaný


Královské město Velvary
Královské město Velvary


Obec Zlatníky-Hodkovice
Obec Zlatníky-Hodkovice


Obec Psáry
Obec Psáry-Dolní Jirčany


MEDIÁLNÍ PARTNER

Varhaníci on-line


Královské město Slaný

Kulturní zařízení města Slaného
Kulturní zařízení města Slaného

© KZMS 2010–2018