Toto je archivní web ročníku 2009. Aktuální ročník festivalu Varhany znějící naleznete zde →
 

Varhany znějící * 2009

Varhanní festival představující památné varhany ve Slaném a Velvarech


Jan Katzschke, varhany (D)

Saská hudba 17. století

Chrám sv. Gotharda ve Slaném, pátek 11. září 2009 od 20 hodin
Na Reissovy varhany z roku 1783 hraje hraje
Jan Katzschke (D)
Zpívá Barbara Christina Steude – soprán (Drážďany, D)

Jan KatzschkeJan Katzschke pochází z dolnosaského města Neustadt am Rübenberge. Studoval cembalo a chrámovou hudbu, mimo jiné u Lajose Rovatkaye a Heinze Henniga, následovalo soukromé studium u Roberta Hilla.

Krátce učil hudbu v Erzgebirge a saském Freibergu. Od roku 2005 je kantorem při Diakonissenhauskirche v Drážďanech, kde řídí bohatý program chrámové hudby, v letech 2007/08 byl pak navíc kantorem dómu ve Freibergu.

Jeho debutové sólové CD kompozic pro cembalo Matthiase Weckmanna získalo v roce 2007 „Cenu německých kritiků“. Ve stejném roce provedl sólový recitál na holandském festivalu Oude Muziek Utrecht. Spolupracuje s vokálním souborem Schola Cantorum Riga a se skladatelem Rihardsem Dubrou. Středem jeho interpretačního zaměření je dílo J. S. Bacha, kterému věnuje největší díl své práce. Společně se soubory Dresdner Barockorchester a Corona harmonica provedl Bachovy kantáty v roce 2007 na 82. Bachově festivalu a v roce 2008 na festivalu Freiberger Renaissance ve Freibergu.

Novinkou na koncertu je přenos obrazu z kůru pro posluchače. Z pohodlí lavic v chrámové lodi tak můžete na plátně sledovat interprety při hře na kůru. Nenechte si ujít tento zážitek!

Koncerty se konají ve spolupráci s Mezinárodním festivalem Free Organ World – Pražské varhany a pod uměleckou záštitou jeho zakladatele, varhaníka Pavla Černého.

Na koncertech si můžete zakoupit upomínkovou litografii Jana Kavana s motivy varhan ve Slaném a ve Velvarech vytvořenou pro varhanní festival Varhany znějící 2009. 

Mezinárodní varhanní festival Varhany znějící 2009 se koná pod záštitou starosty města Slaného Iva Rubíka a starostky města Velvary Jitky Linhartové.

Na začátek stránky


Archiv
Varhany znějící 2016
Varhany znějící 2014
Varhany znějící 2012
Varhany znějící 2011
Varhany znějící 2009
Varhany znějící 2001

Aktuální ročník festivalu

Festival Varhany znějící 2009 pořádá město Slaný a město Velvary ve spolupráci s Mezinárodním festivalem Free Organ World – Pražské varhany.

Součástí mezinárodního varhanního festivalu Varhany znějící 2009 je také Putování za historickými varhanami. Zúčastněte se také příjemného výletu a seznamte se s vzácnými varhanami v okolí Slaného! | Program Putování »

Festival se koná pod záštitou starosty města Slaného Iva Rubíka a starostky města Velvary Jitky Linhartové.

Královské město Slaný

Královské město Velvary

Odbor kultury MěÚ Slaný
© Královské město Slaný 2009

Královské město Slaný

Starý web: Varhany znějící 2001